Loren Živković Kuljiš
Stand by
Galerija Vladimir Nazor, Zagreb, prosinac 2008.
Kipar Loren Živković Kuljiš u svojim istupima vrlo rijetko izlaže skulpture no gotovo u pravilu razmatra trodimenzinalnost tematizirajući prostor, postojanje i nepostojanje elemenata u njemu, često puta tek minimalnim ili nenametljivim zahvatima mijenjajući postojeću vizuru. Njegov je postupak samo nominalno minimalistički - imajući naime u sjećanju izgled prije intervencije, pomak je itekako vidljiv, no ulazeći po prvi puta u dotični izložbeni prostor, okvire te intervencije moguće je na prvi pogled i ne percipirati.
više..Santiago Sierra
Crta duga 160 cm istetovirana na leĐima Četiri žene 10 ljudi plaĆeno da masturbira
video dokumentacije performansa
Listajući vrlo impresivan pregled radova Santiaga Sierre (www.santiago-sierra.com - podatak navodim uvjeren da je predstavljene filmove moguće točnije razumijeti sagledavanjem njegova opusa u cjelini) gotovo da se postavlja znak jednakosti između osviještenog suvremenog umjetnika i maskiranog revolucionara koji se služi umjetničkim incidentom a ne oružanim ustankom poput legendarnog Subcomadera Marcosa. Iako sam za sebe kaže da je “proizvođač luskuzne robe, prodavač ogledalaca i dima bez sposobnosti da djeluje u društvenoj praksi”, u petnaestak godina njegova javnog djelovanja gotovo da se ne može naći niti jedna akcija ili rad koji nije potaknut nekom klasnom, rasističkom ili sličnom nepravdom.
više..Sanja Iveković
Sanja IvekoviĆ. Selected works
promocija knjige Galerija Nova, svibanj 2008, Zagreb
Neobičnu okolnost promocije knjige Sanja Iveković. Selected works obilježava činjenica da se u Zagrebu predstavlja knjiga objavljena u Barceloni a posvećena našoj umjetnici. Tim više što je knjiga, koju bismo po njenom opsegu i sveobuhvatnosti mogli označiti monografskom, zapravo publikacija koja prati retrospektivnu izložbu Sanje Iveković ‘General Alert. Works 1974 - 2007’ održanu od 31. svibnja do 22. srpnja 2007. u galeriji Fundació Antoni Tàpies u Barceloni.
više..Mladen Stilinović
HoĆu kuĆi
Galerija Nova, svibanj 2008., Zagreb
Možda bi najbolje bilo odmah po izlasku iz galerije sjesti u BP klub i zapisati natuknice budućeg osvrta. I to na listićima papira dobivenim od konobara. Naravno, listiće potom zaklamati u knjigu. U toj bi skici možda bilo korisno ustanoviti neka načela za pisanje osvrta o ovoj retrospektivnoj izložbi knjiga.
više..Tina Gverović
Posjeti
Galerija Miroslav Kraljević, Zagreb, srpanj 2008.
Prolazeći nepoznatim dijelovima grada uočavamo rasute komadiće prošlosti, pričinjaju nam se poput razbacanih sićušnih krhotina stakla koja u sebi i dalje čuvaju sjećanje na svjetlo. Sakupljamo raznobojna stakalca i slažemo ih na svom radnom stolu proizvodeći mozaik. Naravno da to činimo po vlastitom nahođenju i da će to biti naša slika iako sastavljena od elemenata proizašlih iz neke druge stvarnosti.
više..Dan Oki
Posljednji Super 8mm film
Galerija Galženica, Velika Gorica, listopad 2008.
Interaktivna video instalacija ‘Posljednji super 8 mm film’ sastoji se od stotinjak filmova koje je Dan Oki u tom formatu snimio tijekom dvadesetak godina. Filmovi su telekinirani i pohranjeni na računalni hard disk. U kontekstu instalacije ovakav tretman arhiviranja filmova postaje sredstvo izraza koji, između ostalog, simbolizira činjenicu konstantnog tehnološkog unapređenja nosača informacija. Brzina te promjene često puta dovodi do apsurda, netom dovršeni proces arhiviranja poklapa se s pronalaskom novog medija.
više..Alem Korkut
SITNICE
Galerija AŽ, Zagreb, 12. 04. - 25. 04. 2008.
Male mijene, moglo bi ih se prevesti. Ili - nevidljive, jer svjedočimo samo posljedici, ali procesu mijenjanja ne. Kao što to i inače biva, odjednom smo suočeni s novim stanjem, odjednom su prekratki rukavi djetetova kaputa, odjednom hlače više ne možemo zakopčati. Promatranje nove stvarnosti usmjeruje pogled unatrag, na dugačak put čiji se početak gubi u daljini. Podsjeća da je svaka sekunda jednom bila prezent i da se na svakom centimetru tog puta događala promjena. Mala, oku nevidljiva.
više..Marko Ercegović
BATINA SKELA
Galerija AŽ, Zagreb, 21. 02. - 15. 03. 2008.
Like a bird on the wire
Like a drunk in some old midnight choire
I have tried on my way to be free.
/L. Cohen/
Razmišljajući o motivima Ercegovićevih prethodnih serija fotografija jasno je kako te prizore nije bilo moguće režirati, te kako je autor najčešće privučen neobičnim ali jedva vidljivim konstelacijama kojima se u potpunosti prepušta i komadiće apsurdnog uprizorenja ostavilja netaknutima.
više..Antun Maračić
UHOĐENJE SUNCA
Galerija moderne i suvremene umjetnosti, Centar za kulturu Vela Luka, srpanj 2008.
Sjajni protumarš fantazije na surove i jalove bedeme zbilje.
(Bruno Šulc, Dućani cimetne boje)
Na neobičan se način isprepliće realnost s metaforikom u ovim riječima primjenjenim na fotografije pred nama. Zbilja znači sadašnjost, bedemi su stvarni i vrlo precizno odvajaju grad izvana od grada iznutra. Crta razgraničenja, u ovom slučaju tako upečatljivo prisutna, nije samo formalna granica budući se iza krinke blistavog, fotogeničnog modela krije 'nesrazmjer između njegova sjajnog naslijeđa i inferiorne suvremenosti. Gubitak istinskog kontakta između povijesnog nacrta i sadašnje životne, društvene prakse rađa brojnim nesporazumima, u posljedici - nemarom i nasiljem nad njegovom materijalno-duhovnom strukturom i, dosljedno, štetama različitih predznaka i intenziteta.'*
više..Željko Badurina
MISA ZA MSU
akcija, lipanj 2008.
Razmišljajući o inicijativi Željka Badurine teško je razlučiti radi li se o umjetničkom projektu ili jednostavno o aktu dobre namjere. Dilema je to nalik na onu o kokoši i jajetu ili etici i estetici, stoga ju ostavljam po strani i akciju pozicioniram u prostor likovne scene.
više..Boris Cvjetanović
Ono što je prethodilo Crvenom Peristilu, putovanja Pave DulČiĆa I Slavena SumiĆa
Fotografije i dokumenti
Priredio: Boris Cvjetanović, Galerija Nova, Zagreb, 6.3 - 9.4. 2008.
Famozna akcija, čiji odjeci u našoj sredini neprekidno odjekuju (iako uglavnom polujavno, još uvijek bez tiskane faktografije), dogodila se u noći između 10. i 11. siječnja, dakle na samom početku prekretničke 1968. godine. Jedina vizualna bilješka te umjetničke intervencije - bojanje Peristila, glavnog trga Dioklecijanove palače u crvenu boju - bila je fotografija splitskog pisca i fotografa Zvonimira Buljevića, koju je snimio rano ujutro, prije nego što je boja isprana a akteri uhapšeni.
više..Vlado Martek
Retrospektivna izložba
Gliptoteka HAZU, Zagreb, 4. ožujka - 4. travnja 2008. Autor izložbe: Zdenko Rus
Kad proizvodim umjetnost, ja zapravo cijelo vrijeme govorim o umjetnosti.
Tako kaže Martek. On govori o njenoj suštini, pojavnosti i protagonistima. Stječe se dojam da se odnosi prema umjetnosti kao prema živom tijelu, organizmu kojem je sučeljen, da su to dva bića. Međutim, postavljenu relaciju: Martek - umjetnost, doživljavam kao izabranu formu izraza, kao obličje artefakta, ili čak možda i naličje iza kojeg prepoznajem jedinstvo, to jest autora kao agitatora duboko u sebi identificiranog ne s medijem, nego oblikom postojanja kojeg obrazlaže.
više..Ivan Marušić Klif
Telephoning
Galerija Galženica, Velika Gorica, 20.02. - 23. 03. 2008.
Negdje zvoni telefon. Netko uzima slušalicu, prinosi ju uhu i kaže halo. Zatim čeka trenutak pa ponovo kaže - halo!? Posjetitelj u galeriji Galženica, oklijevajući približi se stalku s mikrofonom. Iz zvučnika se ponovo začuje glas, halo, izvolite?!… Posjetitelj, budući je sam u prostoru, prihvaća činjenicu da se nepoznati glas obraća upravo njemu, pa konačno progovori: halo, dobar dan.
više..